Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej

Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej stanowi jednostkę organizacyjną na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, która została powołana w 2016 r. Przedmiotem prac Centrum są szeroko rozumiane badania nad prawem oraz ustrojem państw obszaru postradzieckiego. Ponadto w ramach kompetencji i zadań Centrum znajduje się organizacja debat, konferencji oraz sympozjów w zakresie wskazanej wyżej tematyki, a także wsparcie organizacyjne pozostałych jednostek Wydziału w pracach i kontaktach z ośrodkami badawczo-akademickimi z obszaru postradzieckiego. Centrum aktywnie współpracuje oraz zaangażowane jest w różne projekty, które realizowane są z innymi jednostkami Uniwersytetu Warszawskiego oraz partnerami zagranicznymi.

Kierownikiem Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej WPiA UW jest dr Jarosław Turłukowski.
Kontakt: j.turlukowski@wpia.uw.edu.pl

Współpracownikami Centrum są: dr Jakub Chowaniec, mgr Michał Patryk Sadłowski, mgr Patryk Kalinowski oraz mgr Marta Kozak-Maśnicka

Informacje o realizowanym projekcie
„Prawo polskie na Wschodzie – Sieć Szkół Prawa Polskiego”

Projekt Prawo polskie na Wschodzie – Sieć Szkół Prawa Polskiego stanowi innowacyjne i oryginalne rozwiązanie mające na celu szerzenie wiedzy o polskim prawie poza granicami kraju, a jego docelową grupą odbiorczą są studenci z Ukrainy i Białorusi. Projekt uzyskał wsparcie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i został dofinansowany w ramach programu Dialog w latach 2019-2021.

Do najważniejszych celów szczegółowych projektu należą:

1

Organizacja na partnerskich uczelniach zajęć obejmujących m.in. następujące zagadnienia: wstęp do nauki prawa polskiego, prawo Unii Europejskiej w kontekście polskiego systemu prawa, prawo konstytucyjne, prawo cywilne (część ogólna, prawo rzeczowe, prawo zobowiązań, prawo spadkowe, prawo własności intelektualnej), prawo handlowe, prawo sądowo-administracyjne, prawo podatkowe i celne, prawo publiczne gospodarcze, prawo pracy, prawo medyczne, prawo karne, prawo administracyjne, postępowanie administracyjne, postępowanie cywilne oraz postępowanie karne. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

2

Uzupełnienie i uatrakcyjnienie programu studiów wśród uczelni partnerskich.

3

Zacieśnienie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a uczelniami partnerskimi, wypracowanie trwałych rozwiązań w zakresie współpracy międzynarodowej z uczelniami partnerskimi w obszarze badań naukowych oraz wymian, ich międzynarodowego upowszechnienia oraz dydaktyki.

4

Organizacja konferencji międzynarodowych z udziałem pracowników oraz studentów/doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego (docelowo nie tylko Wydziału Prawa i Administracji), pracowników i studentów/doktorantów z uczelni partnerskich oraz przedstawicieli praktyki biznesowej, samorządu oraz dyplomacji.

5

Organizacja staży naukowych oraz wspólnych przedsięwzięć naukowych z uczelniami partnerskimi, dotyczących prawa polskiego, ukraińskiego oraz białoruskiego.

6

Organizacja pojedynczych wykładów naukowców wizytujących z uczelni partnerskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz naukowców Uniwersytetu Warszawskiego na uczelniach partnerskich.

7

Wydanie wspólnych publikacji z wynikami badań nad prawem polskim, ukraińskim oraz białoruskim.

8

Promocja Polski, kultury polskiej oraz polskiego prawa wśród studentów z Ukrainy oraz Białorusi.

9

Wykorzystanie rosnącego zapotrzebowania rynkowego na znajomość prawa polskiego przez osoby fizyczne, przedsiębiorców oraz samorządowców z Ukrainy oraz Białorusi.

10

Organizacja zajęć mających na celu naukę i podniesienie poziomu znajomości języka polskiego wśród uczestników szkół prawa polskiego.

11

Zapewnienie wysokiego poziomu merytorycznego zajęć, zakończonych egzaminami lub innymi formami weryfikacji zdobytej wiedzy oraz wydaniem dyplomów ukończenia Szkoły Prawa Polskiego, na wszystkich uczelniach partnerskich.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Dialog w latach 2019-2023.